Obszar działań Fundacji Foton
SmartCity
Smart City to idea Inteligentnego miasta – takiego, które wykorzystuje innowacyjne technologie w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury, a także do podniesienia komfortu życia mieszkańców. Kluczowe usługi i elementy infrastruktury miejskiej (administracja, edukacja, bezpieczeństwo publiczne, transport itd.) stają się wówczas bardziej wydajne. Koncepcja smart city zmierza w kierunku miasta zrównoważonego, a więc takiego, w którym oszczędność zasobów dotyczy nie tylko środowiska, ale też aspektów ekonomicznych, społecznych i przestrzennych. Stąd konieczność edukowania i uświadamiania społeczeństwa.
Dlaczego warto to robić?
Wyobraź sobie miasto które:
– zużywa energię tylko tam gdzie jest naprawdę potrzebna, oświetla tylko te ulice na których faktycznie są pojazdy lub mieszkańcy pozostawiając ciemne niebo dla osób potrzebujących odpoczynku, astronomów i nocnych zwierząt,
– samo wykrywa ilości składowanych odpadów i zarządza ruchem śmieciarek tak, aby zawsze jeździły optymalnie załadowane redukując tym samym emisję CO2,
– wykrywa częstotliwość użytkowania przystanków komunikacji miejskiej pozwalając tym samym planowanie zrównoważonych tras komunikacyjnych,
– centralizuje informacje diagnostyczne ze wszystkich głównych usług takich jak wodociągi, ciepłownie, komunikacja ułatwiając pracę sztabów zarządzania miastem i przyspieszając tym samym przepływ informacji,
– samo podlewa wybrane strefy zieleni z uwzględnieniem bieżących potrzeb mieszkańców priorytetyzując strefy mieszkalne w okresach niedoboru,
– identyfikuje źródła zanieczyszczenia powietrza poprzez sieć czujników ułatwiając tym samym ochronę zdrowia mieszkańców i owadów zapylających zamieszkujących miejską przestrzeń,
– wprowadza jeden centralny system bilingowy umożliwiający korzystanie ze wszystkich usług miejskich takich jak komunikacja miejska, wypożyczalnie rowerów , muzea , galerie, ośrodki sportowe umożliwiając bezgotówkowe dotowanie mieszkańców i ułatwiając korzystanie ze wszystkich atrakcji miejskich.
Wszystko powyższe sprawia że życie mieszkańców staje się lepsze i tańsze, bo SmartCity to miasto oszczędne i komfortowe.
Inteligentne połączeniu zasobów i działań decyzyjnych, niezależnych i zaangażowanych obywateli to efekt, do którego dąży Fundacja Foton.
Dlatego nasze działania oscylują przede wszystkim wokół edukacji. Szkolenia i świadomość konieczności wdrożenia nowoczesnych rozwiązań to punkt wyjścia do dalszych rozmów z samorządami i lokalną społecznością.
Szkolenia
Nasi edukatorzy biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach, prelekcjach czy wystąpieniach w charakterze ekspertów. Planujemy uczestnictwo w targach, publicystykę w mediach internetowych, spotkania z lokalnymi samorządami, lekcje edukacyjne w szkołach, czy spotkania z przedsiębiorcami. Nadrzędnym celem tych działań jest EDUKACJA i BUDOWANIE ŚWIADOMOŚCI – im większy zasięg naszych działań, tym lepiej. Profesjonalnie przygotowaną kadrę, musimy przygotować sami.
Więcej na temat szkoleń, kursów i zalet nauki programowania znajdziesz tutaj
Dlatego organizujemy zbiórkę, z której pieniądze przeznaczymy na:
- Zrekrutowanie i zatrudnienie 5 specjalistów z branży IT/nowoczesnych technologii, którzy będą pracować na co dzień z jednostkami samorządu terytorialnego.
- Zorganizowanie 5 webinarów otwartych dla instytucji administracji publicznej zainteresowanych rozwiązaniami w technologii Smart City.
- Nagranie serii (20) filmów edukacyjnych dotyczących technologii Smart City.
- Przygotowanie bezpłatnych konsultacji dla każdej gminy na terenie RP dotyczących możliwych do wprowadzenia rozwiązań, optymalizacji kosztów i oszczędności.
- Udział w ogólnopolskich targach w branży Smart City.
- Publikacja 10 artykułów w prasie branżowej.
- Realizacja ogólnopolskiej kampanii w internecie dedykowanej idei Smart City, przedstawiającej korzyści wdrożenia inteligentnych rozwiązań.
Powyższe działania generują koszty: koszty pracy specjalistów, przejazdów na spotkania z samorządowcami, działania reklamowe, które wprawdzie opracowujemy sami, ale już za ich emisję trzeba płacić.
Nasze możliwości wyczerpują się w tempie błyskawicznym. Przerosła nas ilość przedstawicieli samorządu terytorialnego, którzy wyrażają zainteresowanie spotkaniami.
Chcemy kontynuować tą akcję bo wiemy, że wiedza którą przekazujemy jest niezbędna do wdrożenia zmian, na których skorzystamy wszyscy.
Szczegóły akcji możecie śledzić na naszym profilu na facebooku – FundacjaFoton